Péče o zdraví miminka začíná už v těhotenství

Péče o zdraví miminka začíná už v těhotenství

V současné době si ženy vědomě dělají čas na těhotenství až hodně po třicítce. A tento fakt je jedním z důvodů většího výskytu novorozeneckých vad. Zeptali jsme se paní doktorky Veroniky Frisové, z centra Fetální medicíny,  jak je to s dětskými vadami a o jaká vyšetření by se měly těhotné ženy zajímat.

O: Jsou maminky nad 35 let opravdu stoupajícím trendem a má tento trend vliv na zdraví miminek?

VF: V sedmdesátých letech bylo maminek nad 35 let 5% a v současnosti je to přes  20%. Zajímavé také je, že díky možnosti umělého oplodnění stoupá  počet vícečetných těhotenství, což právě u maminek nad 35 let dělá téměř polovinu. Právě u vícečetných těhotenství ale stoupá riziko chromozomálních vad.

O: Dříve se, pokud si pamatuji, se  v souvislosti s vadami mluvilo pouze o Downově syndromu a pak až po narození se přicházelo na různé rozštěpy a vady srdce.  V současnosti existuje dokonce celé nové odvětí, fetální medicína. Proč až teď?

 VF: Zkoumání nových vad a jejich včasné odhalení závisí hlavně na vynálezu ultrazvuku. Ale ani první ultrazvuky nezobrazovaly to,  na co jsme teď zvyklí. Stěží bylo dobře rozeznatelné, jestli jsou bříšku maminky jeden nebo dva plody.

A co se týká Downova syndromu, ten byl dříve automaticky spojován s vyšším věkem matky.  Stát měl každoročně peníze na amniocentézu pro přibližně 5000  těhotných žen a jediným parametrem výběru byl vysoký věk ženy. Takže pokud se objevila těhotná žena nad 35 let, automaticky byla poslána na amniocentézu.

O: Může mít dlouhodobé užívání antikoncepce vliv na sníženou schopnost otěhotnění?

VF: Pokud ji ženy berou dlouhodobě a bez pauzy, pak to může způsobit útlum vaječníků, snížení děložní sliznice, poruchy cyklu, a také i snížení schopnosti otěhotnět, ale tyto problémy jsou řešitelné.

O: V případě, že žena otěhotní má pokračovat v návštěvách u svého gynekologa nebo raději vyhledat specializovanou kliniku?

VF: To si musí těhotná ženě rozhodnout sama. Já si myslím, že může klidně pokračovat v návštěvách svého gynekologa, jen na testy  by měla docházet na specializovanou kliniku. Běžní gynekologové totiž z ultrazvuku nedokážou odhalit veškeré vady, nerozumí dokonale fetální diagnostice,  a také nemají k tomu potřebné  vybavení. Z tohoto důvodu někdy posílají maminky na specializovaná pracoviště, kterých ale moc není. Tam v případě odhalení vady dokážou díky zkušenostem nabídnout i vhodná řešení.

 O: Jak nějaký způsob jak se připravit na těhotenství?

VF: Pokud žena plánuje těhotenství, měla by začít brát 3 měsíce před tím kyselinu listovou, která snižuje riziko vrozených vad novorozenců. Určitě bych také doporučila i upravit jídelníček.

 O: Jaká vyšetření těhotnou ženu čekají během těhotenství?

VF: Ihned po tom, co se na těhotenském testu objeví dvě čárky, žena přichází na gynekologii na ultrazvukové vyšetření, které potvrdí, že je plod umístěný v děloze a zda se jedná o jednočetné nebo vícečetné těhotenství a u vícečetného jestli je z jednoho nebo dvou vajíček.
Pokud, žena čeká více miminek, měla by jít do specializovaného centra, kde určí zda se miminka dělí o jednu placentu nebo má každé svou. Tato informace slouží k určení rizikovosti těhotenství.
V 7-8 týdnu (jednočetného těhotenství) by měla navštívit specializované pracoviště, které má FMF certifikaci z Londýna a tam by měla podstoupit prvotrimestriální screening, kde se například určuje nebo vylučuje možnost Downova syndromu. Tento test obvykle vychází u 5% maminek falešně pozitivní.
Na většině pracovišť tento je součástí tohoto  screeningu jen měření obsahu NT (množství tekutiny na šíji pod kůží miminka) a krevní test. To ale není kompletní. Mělo by ještě obsahovat vyšetření nosní kůstky, trojcípé chlopně a průtok krve v tepně. Díky tomu se odhalí až 98% vad (toto vyšetření platí maminka a pojišťovna ho proplácí).  Proto se maminka musí zajímat a zjistit si, kde jí kompletní prvotrimestriální vyšetření udělají. V prvním trimestru se také vyšetřuje riziko Downova syndromu a dá se zjistit až polovina vad, (vady rukou, vady mozku apod.)

Vyšetření ve 20. týdnu se orientuje především na orgány a systémy tedy hlavně (rozštěpy a vady srdce...)

Ve 30. týdnu se vyšetření zaměřuje na  sledování růstu a morfologii miminka, i když i v této fázi těhotenství hrozí vznik vad. Nejsou ale tak časté.

O: Toto jsou informace, které těhotné ženě poskytne její gynekolog?

VF: To by bylo úplně ideální, ale bohužel to takto ve většině případů není. Někteří běžní  gynekologové často ani v případě zjištění problému maminku správně nevedou a neporadí jí, jak ho řešit. Na specializovaných pracovištích například už prvním trimestru poznají, že hrozí zvýšené riziko toho, že bude placenta špatně fungovat a miminko poroste pomaleji.  V tomto případě je maminka sledována a denně bere 100mg aspirinu, který toto riziko snižuje o 50%. Proto je potřeba, aby se maminka sama zajímala a vyhledávala si informace.

O: Velikým strašákem všech maminek je amniocentéza. Je opravdu nejspolehlivějším řešením, jak se ujistit o zdraví miminka?

VF: Většina běžných gynekologů těhotným ženám starším 35 let amniocentézu doporučuje. Je to ale zastaralá metoda a není nutné ji využívat ve všech případech. Také je důležitá zkušenost gynekologa, který ji provádí. Někdy se bohužel stane, že maminka potratí a přičítá to amniocentéze. Pak už se stoprocentně nezjistí, zda by se to stalo i tak.

Nejdůležitější je prvotrimestriální screening, který slouží jako orientační bod pro další vyšetření a to i v případě starších maminek. Tento screening  se pak může doplnit  krevním DNA vyšetřením (odebírá se z ruky). Kombinace těchto dvou metod téměř stoprocentně vyloučí vady a riziko Downova syndromu.

Pokud by ale byla nějaká pochybnost, může si maminka místo amniocentézy nechat odebrat CVS, což  je pár klků placenty (už od 12 týdne). Vyšetření je sice invazivní, ale bere se jen vzorek placenty a injekce se vůbec nedostane k plodu.  A rozdíl v těchto dvou metodách je hlavně v rychlosti dodání výsledků. Výsledky z amniocentézy bývají až 20. týden, z CVS okolo 14 týdne.

Každá těhotná žena má zdraví miminka ve svých rukou. Kromě internetu si může informace zjistit na specializovaných pracovištích, kde jí poradí, jaká vyšetření by měla podstoupit a co obsahují. Jen díky včasnému zjištění se dá problém řešit a často i bez následků na zdraví miminka vyřešit už během těhotenství.

Autor: Sabrina Harisová
Foto: Pixabay.com

By |Květen 2nd, 2018|Categories: Aktuality, Blog, Nezařazené|